12 Temmuz 2010 Pazartesi

Çilekli Savoiardi Pasta


Çok güzel geçen günlerin ardından tatil de bitti ..Evimize döndük :) Otelde iken Bir çok arkadaşımın sayfasını ziyaret edemedim ya da yorum bırakamadım.Dns ayarlarında sürekli bir sorun çıkıyordu.İşallah artık düzelmiştir de sorunsuz herkese ulaşabilirim..

Bu pastayı canım arkadaşım Bengü bana geldiğinde hazırlamıştım.Kendisi de çok beğenince tarifi rahatlıkla ekliyorum..Bu arada aslında kahvaltı sofrasını da çekmeyi düşünüyorduk ama konuşmaktan vakit kalmadı :)

Gelelim tarifimize ; İlk bakışta görüntüsü alışık olduğumuz kedi dili pastasına benzese de,bence tarifteki krema denemeye değer :) Daha önce de deneyen oldu mu bilmiyorum ama ben ilk defa cremoleyi süt ve krema ile birlikte çırparak hazırladım.Sonuç harika oldu.Bence krema cremolenin tadını çok daha güzelleştirdi..

Bir de bu sefer , bisküvileri süt yerine limonata ile ıslattım.çilek ile uyumu çok güzeldi.. Denemeye değer :)

Malzemeler ;

   1 Paket savoiardi ( kedi dili ) bisküvi
   1 Su bardağı limonata
   1 Paket dr oetker creme ole
   200 ml krema
   1.5 Su bardağı soğuk süt ( süt oranını arzu ettiğiniz kıvama göre arttırıp azaltabilirsiniz )
   10 -15 tane çilek
   1/2 paket dr oetker tart jöle (jöle sosun bisküvilerin arasından akmasını engelliyor )

Yapılışı ;

   Öncelikle sos için çilekleri rondoda üzerine çok az toz şeker serperek sos haline getirin.yarım ölçü jöleyi üzerindeki tarife göre hazırlayıp bu sosa ekleyip karıştırın. Donmasını engellmek için ara sıra tekrar karıştırın.
   Bisküvilerin boyunu kelepçeli kalıbınızla uygun olacak şekilde keserek kısaltın.(kremanız böylece çok aşağıda kalmayacak ) bisküvileri limonatayı  kaşık ile  az az dökerek ıslatın.daha sonra kalıbın etrafına dizin.kestiğiniz ufak parçaları da ıslatıp kalıbın dibine dizin.
   Krema için creme oleyi , kremayı ve soğuk sütü birlikte krema haline gelinceye kadar çırpın.bisküvilerin üzerine dökün.En son sosu da kremanın üzerine ortasından yavaş yavaş dökün.bisküvilere yaklaştığında dökmeyi bırakın.buzdolabında dinlendirin. Afiyet olsun :)